جزئیات طرح جامع جهش تولید دانش‌بنیان

همراه بیزمش در مجله خبری بیزمگ شوید تا یکی دیگر از اخبار دنیای کسب و کار را با هم مرور کنیم.

محسن دهنوی، رئیس فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی اخیراً با حضور در نشست خبری تشریح ابعاد طرح “جهش تولید دانش‌بنیان” در تسنیم اظهار کرد: بسیاری از دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی مثل وزارت جهاد کشاورزی در موضوع مهمی مثل نهاده‌های دامی، خود را متولی تامین و توزیع دانسته و متولی تولید نمی‌دانند و کار به جایی رسیده است که سالانه بیش از 5 میلیارد دلار برای واردات نهاده‌های دامی از جمله ذرت، کنجاله،‌ سویا و .. می‌دهیم.

دهنوی با بیان اینکه در ماده 2 این طرح کارگروهی تحت عنوان “کارگروه تولید بار اول” ایجاد خواهد شد، اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان که محصولات خود را برای اولین بار در کشور تولید کرده و قصد شرکت در مناقصه را دارند، باید الزامات قانونی برگزاری این مناقصه متقاوت باشد و برای همین موضوع، کارگروهی با مشارکت معاونت علمی و فناوری، وزارت صنعت و معدن، دستگاه‌های اجرایی، وزارتخانه‌های بهداشت، وزارت علوم و وزارتخانه‌های مرتبط تشکیل خواهد شد.

رئیس فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی با اشاره به ماده 3 این طرح بیان کرد: ماده 3 مربوط به جهت‌دهی حمایت‌های مالیاتی است که در آن 2 بند پیشنهاد شده است و بند اول یکی از مهم‌ترین بندهایی است که در این قانون آمده است و آن هم قانون اصلاح مالیات‌های مستقیم است؛ دغدغه مقام معظم رهبری در این حوزه، جلوگیری از خام‌فروشی و حتی نیمه خام‌فروشی از نفت تا مواد معدنی است در حالی که اگر محصولاتِ با ارزش افزوده، تولید و صادر کنیم، بسیار موفق‌تر خواهیم بود که در بند الف ماده سوم این مشکل حل شده است.

وی با بیان اینکه در ماده 4 موضوع تحریم‌های ظالمانه بر علیه اشخاص مورد بررسی قرار گرفته است،‌ تصریح کرد: اشخاصی که در توسعه و فناوری داخل فعالیت دارند و به ناحق توسط رژیم ایالات متحده تحریم شده‌اند، در این ماده آمده است که برای این افراد، تمهیداتی در حوزه مالیات، گمرک و… اندیشیده شده است تا اثر تحریم‌ها کاهش پیدا کند.

دهنوی با اشاره به ماده 5 این طرح خاطرنشان کرد: قبلاً در کشور “معافیت ماده غ” را داشتیم که در حال حاضر مشمول عوارض ورودی و گمرکی نمی‌شود و این باعث شده که صنعت ماشین‌سازی کشورمان امکان رقابت نداشته باشد؛ در این ماده، امکان رقابت به وجود آمده و صنعت ماشین‌سازی احیا خواهد شد چرا که در حال حاضر با توجه به معافیت‌های مالیاتی این ماشین‌آلات، بیش از 5 میلیارد دلار واردات ماشین‌آلات در کشور داریم! ماشین‌آلات بسیاری از خطوط تولید کشور، خارجی است و امیدواریم با همین بند، صنعت ماشین‌سازی کشور احیا شود.

رئیس فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ماده 6، موضوع ضمانتنامه‌ها است، گفت: بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان برای انجام پروژه‌های خود، ضمانتنامه معتبر ندارند و در این طرح پیش‌بینی شده است که ضمانتنامه‌های پژوهش و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی به عنوان ضمانتنامه قابل قبول ارائه بشود.

وی با بیان اینکه ماده 7 این طرح مربوط به کسب و کارهای برخط است، افزود: به‌عنوان مثال در حوزه حمل و نقل یک کسب و کار نوپا، هم باید از تاکسیرانی و هم از حوزه فضای مجازی مجوز دریافت کند اما در این قانون آمده است که دیگر نیاز به دریافت 2 مجوز از دو نهاد یا ارگان مجزا نیست.

دهنوی با تشریح ماده 8 این طرح گفت: در موسسات و دانشگاه‌های کشور، حجم زیادی از دانش فنی پشت درب دانشگاه‌ها جمع شده است که تبدیل به محصول نشده و فقط دانش فنی است و در این ماده اجازه داده‌ایم که اگر نخبه‌ای، تز دانشگاهی دارد آن را به راحتی به شرکت‌های دانش‌بنیان انتقال دهد.

 

منبع: خبرگزاری تسنیم