[vc_row][vc_column][vc_column_text]همراه بیزمش در مجله خبری بیزمگ شوید تا یکی دیگر از اخبار دنیای کسب و کار را باهم مرور کنیم.

قرارداد سرمایه‌گذاری خطرپذیر صندوق پژوهش و فناوری تهران در طرح بازیافت بسته‌بندی‌های تتراپک در ایران توسط استارت‌آپ «مهرتام تدبیر پیشرو» به ارزش 420 میلیون تومان برای ساخت دستگاه تولید صنعتی منعقد شد.

دکتر محمد مهدی فریدوند، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری تهران در مورد این سرمایه‌گذاری خطرپذیر گفت: بازیافت جعبه‌های تتراپک برای اولین بار در ایران انجام می‌شود که ضمن ارزش‌آفرینی، بازار خوبی نیز به همراه دارد. در حال حاضر استارت‌آپ‌های زیادی در زمینه بازیافت زباله‌ها فعالیت می‌کنند که استارت‌آپ «مهرتام تدبیر پیشرو» قصد دارد دستگاه بازیافت جعبه‌های تتراپک را در مقیاس صنعتی تولید کند.

وی ادامه داد: این سرمایه‌گذاری به ارزش 420 میلیون تومان برای 25 درصد از سهام این شرکت در نظر گرفته شده است که ابتدا به صورت تسهیلات در اختیار این استارت‌آپ قرار می‌گیرد و بعد از 6 ماه در صورت ساخت دستگاه در مقیاس صنعتی و بازیافت جعبه‌های تتراپک قابلیت تبدیل به سهام نیز دارد.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری تهران به مزیت بازیافت خمیر الیاف بلند از جعبه‌های تتراپک اشاره کرد و گفت: خمیر الیاف بلند، محصولی وارداتی است که در ساخت جعبه‌های تتراپک استفاده می‌شود و در صورت موفقیت در بازیافت این محصول، امکان رونق برای صنعت کاغذ و مقوا و تولید محصولاتی با کیفیتی بیشتر فراهم می‌شود.
فریدوند در مورد بازار فعلی محصول بازیافتی نیز گفت: در حال حاضر تاییدیه اولیه از شرکت چوکا برای خمیر الیاف بلند بازیافت شده در مقیاس آزمایشگاهی اخذ شده است اما برای ورود به مذاکرات نهایی استارت‌آپ باید 500 کیلو خمیر در اختیار آن شرکت قرار گیرد.

هادی منصوبی، رییس هیات مدیره شرکت مهرتام تدبیر پیشرو نیز در مورد این دستگاه توضیح داد و گفت: بعد از بازیافت جعبه‌های تتراپک، سه محصول کارتن الیاف بلند، پلی اتیلن و آلومینیوم تولید می‌شود که هر سه از محصولات باارزشی هستند. در فاز اول که صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه تهران سرمایه‌گذاری کرده است با استحصال کارتن، خمیر الیاف بلند تولید خواهد شد. 70 درصد از مواد تشکیل دهنده جعبه‌های تتراپک کارتن است که با کیفیت استحصال خواهد شد.

وی در مورد بازار این محصول بازیافتی و برنامه‌های شرکت نیز گفت: با وجود کسب تاییدیه بازار و شرکت‌های تولیدکننده کاغذ، در نظر داریم که خط تولید کارتن ضخیم مورد استفاده در صحافی، مبل‌سازی و بسته‌بندی‌های تبلیغاتی تحت عنوان «مقوای کرجی» را راه‌اندازی کنیم. بعد از ساخت دستگاه در مقیاس صنعتی، ظرفیت بازیافت روزانه یک تن جعبه تتراپک را خواهیم داشت، این درحالی است که ضایعات موجود روزانه تا 50 تن نیز می‌رسد.

 

منبع: صندوق نوآوری و شکوفایی[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]