همراه شتاب دهنده بیزمش شوید تا به بررسی چند نکته در رابطه با برگزاری جلسه مناسب با سرمایه گذار بپردازیم تا شما به عنوان یک گارآفرین با این نکات کلیدی آشنا شده و در جلسه های خود از آن بهره ببرید.

زمانی که حرف از برگزاری جلسه با سرمایه گذار به میان می آید یکی از بزرگترین نگرانی های تیم استارتاپی نحوه ی برگزاری این جلسه خواهد بود، چراکه برای جلب نظر سرمایه گذاران شما باید به تمامی نکات جلسه ای که دارید برگزار می کنید توجه کنید تا یک جلسه مناسب داشته باشید. همراه ما شوید تا به نکات برگزار جلسه مناسب با سرمایه گذار بپردازیم.

1. زمان ارائه را مدیریت کنید

شنیده اید که می گویند زمان طلاست، پس آن را به خوبی مدیریت کرده تا تاثیر فوق العاده ی آن را ببینید، یکی از کلیدی ترین نکته هایی که باید در جلسه با سرمایه گذار رعایت کنید، مدیریت زمان است، بدان معنا که شما باید در هر بخش از ارائه ی خود یک زمان مناسب را در نظر بگیرید تا سرمایه گذار خسته نشود و تیم شما را حرفه ای ببیند.

2. ارائه خود را ساده کنید

زمانی شما می توانید ارائه عالی داشته باشید که تصور کنید که می خواهید آن را به یک کودک توضیح دهید، بنابراین ساده و سلیس استارتاپ خود را توضیح دهید. البته که افرادی که رو به روی شما نشسته اند، آدم های دانا و آشنا در این حوزه هستند، بازهم استفاده از کلمات عجیب و غریب نیز کار را برای خود شما سخت می کند.

یک ارئه خوب، نشان می دهد محصول یا خدمات شما چه مشکلی را حل می کند، و مشخص می کند که مشتری شما کیست، و نشان می دهد محصول یا خدمات شما چرا باید برایش اهمیت داشته باشد، بنابراین اگر شما به خوبی و ساده آن را توضیح دهید موجب شده اید که مخاطب خود را به خود جلب کرده و آن شخص آماده شنیدن مابقی توضیحات شما خواهد شد.

3. داستان استارتاپ خود را تعریف کنید

داستان‌سرایی یک روش علمی اثبات‌شده برای جلب توجه یک شنونده و نگه داشتن آن است. و موجب می شود یک ارائه به یاد ماندنی داشته باشید، به کارگیری آمار و ارقام در ارائه خود یک کار ساده است، این روش به تنهایی موجب جذب سرمایه گذاران نمی شود، به این مورد توجه داشته باشید که اگر سرمایه گذار به این آمارها نیازی داشته باشد یا سوال می کند و یا درخواست می کند که یک نخسه کپی به آن ارائه دهید.

4. وجه متمایز خدمات و یا محصول خود را بیان کنید.

نکات برگزاری جلسه مناسب با سرمایه گذار

برای جذب سرمایه از سوی سرمایه گذاران شما باید وجه متمایز محصول و یا خدمات خود را به سرمایه گذاران نشان دهید، چرا محصول و یا خدمات شما با آنچه در بازار است متفاوت است و چرا مصرف کننده باید از سرویس شما استفاده کند، حتی اگر استارتاپ شما نمونه های مشابه آن در بازار وجود داشته باشد شما باید یک نقطه قوت و یا متمایز داشته باشید تا متقاعد کننده باشد و در نهایت برتری خود را نسبت به سایرین نشان دهید.

5. نسخه اولیه محصول خود را به سرمایه‌گذاران نشان دهید

یکی از مهم ترین روش های تاثیرگذار در جلب نظر سرمایه گذار نشان دادن نمونه اولیه از محصول شماست، زمانی که آن ها یک نمونه اولیه را مورد بررسی قرار می دهند و آن را لمس می کنند، حس بهتری نسبت به آن خواهند داشت و موجب جلب نظر آن ها خواهد شد.

و یا یک دموی تصویری از آن را به سرمایه گذاران نشان دهید، یک ویدئو از تصاویر آن یا ویدئو ضبط شده و یا یک انیمیشن از محصول خود که موجب انتقال اطلاعات محصول شما به مخاطب به سریع ترین روش ممکن است.

6. قبل از ارائه تمرین کنید

نکات برگزاری جلسه مناسب با سرمایه گذار

بهتر است چند روز قبل از جلسه ی خود با سرمایه گذاران، تمرین خود را برای ارائه شروع کنید، شما هرچقدر که کسب و کار خود را می شناسید موجب نخواهد شد که در روز ارائه به مشکل برنخورید برای پیش گیری از این امر حتما تمرین کنید و بازخورد افراد (قابل اعتماد) را جویا شوید، جلوی آنه رفته و تمرین کنید و یا رو به روی افراد خانواده ایستاده و ارائه دهید تا ترس و استرس شما به کمترین حالت خود برسد.

و به این نکات نیز توجه داشته باشید: زبان بدن، ارتباط چشمی، لحن ارائه، تن صدا و لباس مناسب، از قبل تصمیم بگیرید که یک لباس مناسب برای روز ارائه آماده داشته باشید، و در نهایت خود را برای سوال های دشوار آماده کنید، هر چه شما مسلط به ارائه ی خود باشید و پاسخ های مناسب بدون استرس بدهید( که نشان حرفه ای بودن شماست) موجب جلب نظر سرمایه گذار به استارتاپ شما خواهد شد.