[vc_row][vc_column][vc_column_text]

همراه بیزمش در مجله خبری بیزمگ شوید تا یکی دیگر از اخبار دنیای کسب و کار را باهم مرور کنیم.

از زمان راه اندازی نهضت داخلی سازی شرکت های دانش بنیان از جمله محورهای اساسی این نهضت بوده اند. تمرکز بر داخلی سازی قطعاتی که پیش از این با تکیه بر واردات تامین شده نیز از جمله محورهای فعالیت این دسته از شرکت ها است . این شرکت ها در ادامه با تکیه بر توانمندی های موجود و همچنین با کمک و توسعه ارتباط صنعت و دانشگاه در تلاش برای طراحی پلتفرم عمومی در همه بخش ها از جمله خودرو بوده و به دنبال آن هستند تا زمینه داخلی سازی محصولاتی که در آینده وارد صنعت خودرو می شوند را فراهم کنند.

منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر این که کار این ستاد بومی سازی فناوری های پیشرفته است، می گوید: این ستاد نسبت به راه اندازی مجموعه ای با حضور 1200 شرکت بنیان اقدام کرده که این شرکت ها هم اکنون به بخش های هوایی، ریلی و دریایی خدمات ارایه می کند.

وی می افزاید: در همین زمینه پیش بینی شده تا این شرکت ها نسبت به ارایه فناوری بالا در مجموعه های خودرویی که در داخل بومی سازی نمی شود نیز اقدام کنند که هم اکنون قراردادهایی که در حال انعقاد در زمینه داخلی سازی هستند نیز در ردیف این شرکت های زیربنیان قرار دارند.
منطقی با تاکید بر این که ورود این شرکت ها به بومی سازی برخی از محصولات جاری و همچنین محصولات آتی خواهد بود، تصریح می کند: هم اکنون که بحث ساخت خودروهای خودران و یا خودروهای برقی مطرح است این ستاد بر روی فناوری این خودروها کار و نسبت به طراحی نقشه راه این خودروها اقدام کرده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری در خصوص طراحی پلتفرم و فعالیت این ستاد بر روی این موضوع نیز اظهار می کند: کشور توانمندی خوبی بر روی اجزای پلتفرم دارد و بر این اساس در تلاش هستیم با مجموعه های موجود در کشور به دنبال یافتن راه میانبری برای در اختیار داشتن پلتفرم عمومی باشیم.

وی می افزاید: ممکن است این پلتفرم عمومی چندان به روز نباشد زیرا از امکانات موجود استفاده خواهیم کرد اما این قابلیت را دارد که در صورت فعالیت بر روی آن به روز شود.

منطقی با تاکید بر این که دانشگاه نیز در این مسیر به کمک خواهد آمد، می گوید: شرکت های دانش بنیان و شرکت های بزرگی که در این زمینه فعال هستند به عنوان همکار فعال خواهند بود به طوری که برای نمونه در زمینه پلتفرم ریلی، مترو و در پلتفرم های کشتی و صیادی نیز سازمان دریانوری مشارکت خواهند داشت.

به گفته وی، با برنامه ریزی های انجام شده از این پس شاهد پررنگ تر شدن ستاد فناوری در صنعت خودرو خواهیم بود.

در شرایطی که صنعت خودرو با چالش های متعددی دست به گریبان است شاید بتوان ورود نهادهایی دولتی با امکانات تحت اختیار به این حوزه را قدم مثبتی در این زمینه دانست چرا که با امکانات تحت اختیار و همچنین بودجه دولتی، می توانند شرایط این صنعت را بهبود ببخشند.

منبع: خودکار

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]