کدامیک برای استارتاپ‌ها بهتر است انتخاب رهبر از درون تیم یا استخدام آن

 

با دانستن این نکته که برای راه اندازی یک کسب و کار استارتاپی نیازی به سال ها تجربه نیست و شما می توانید استارتاپ خود را راه اندازی کنید، وارد شدن به این نوع کسب و کار را وسوسه برانگیز می کند، اما اگر شما تصمیماتی بگیرید که موجب به خطر افتادن کسب و کار خود شوید، شما نیاز به یک راهنمای عالی و یا یک رهبر دارید.

بنابراین شما رهبر استارتاپ خود را از دل خود تیم استارتاپی انتخاب می کنید یا شخصی را از خارج تیم استخدام می کنید؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال و دانستن چگونگی انتخاب رهبر برای کسب و کار خود همراه شتاب دهنده بیزمش شوید تا نکات کلیدی و مزایا و معایب انتخاب رهبر از دل استارتاپ و یا استخدام آن را با هم بررسی کنیم.

“Joe Procopio” با 20 سال سابقه در راه اندازی کسب و کارهای بزرگ و کوچک معتقد است برای هر استارتاپ انتخاب رهبر کاملا یک فرایند متفاوت است، و انتخاب یکی از این دو روش مزایا و معایب خود را دارد.

رهبری استارتاپ و معضل تعادل

در هر برهه ، هر استارتاپی با معضل تعادل رهبری روبرو است، چگونه می توانید یک تجارت با رشد سریع را هدایت کنید بدون اینکه آن را به یک رکود یا یک دیوار از اشتباهات بکوبید. یک قانون کلی جهان شمول در رابطه با رهبری کسب و کار وجود دارد، رهبر یک تیم استارتاپی باید دارای تجربه و انعطاف پذیری ممکن برای پذیرش ایده های جدید یک تعادل خاصی داشته باشد، شاید بگوید که این دو ویژگی منحصر به فرد هستند، اما لزوما اینطور نیست.

آشوب در ابتدای راه

معمولا در ابتدای راه اندازی استارتاپ اعضای اولیه کسانی هستند که مشتاق ایده هستند، این هسته اولیه یا از نظر موقعیت جغرافیایی به محل شرکت نزدیک هستند و یا دوست و فامیل بنیانگذاران هستند، شاید در ابتدای کار این تیم مشتاق با دست مزد کمتری فعالیت کنند، اما پس از گذشت مدتی شرکت نیاز به رشد پیدا می کند و در همین نقطه هرج و مرج شروع می شود.

هیچ قانون و فرمول خاصی وجود ندارد که بندانید چه افرادی را استخدام کنید و چه افرادی ترفیع بگیرند و چه زمانی این اتفاق بی افتد، اما دستورالعمل‌‌هایی برای ساختار بندی شرکت بدون درست کردن پیچیدگی‌‌های اضافه وجود دارد.

رهبر را از درون تیم انتخاب کنید

کدامیک برای استارتاپ‌ها بهتر است: انتخاب رهبر از درون تیم یا استخدام آن؟

تجربه فردی که یک سال است درون تیم فعالیت می کند ارزش آن برابر سه سال شخصی است که از خارج شرکت استخدام خواهد شد، در صورتی که مانند بعضی استارتاپ ها همان ابتدا سمت های مختلف را به افراد دیگر ندهید و در نهایت جایی برای انتخاب شخصی برای آن پست نباشد.

از نظر شخصی “Joe Procopio” پست های مدیران اجرایی و معاون ارشد را خالی بگذارید تا زمانی که شرکت شما بزرگ شود، کارکنان شما بین 10 تا 20 نفر شوند، در آن زمان دست شما باز است تا این پست ها را به افرادی که دارای لیاقت هستند بدهید، و مطمئن هستید دیگر اعضاء نیز آن شخص را به عنوان یک رهبر قبول دارند.

به عنوان مثال از ابتدای راه استارتاپ شما “کوروش” مدیریت کارها را برعهده گرفته و اعضای تیم نیز از عمل کرد آن راضی و پیرو او هستند، پس شما می توانید او را به عنوان رهبر خود انتخاب کنید.

اگرچه این روش همیشه جواب نمی دهد، چرا که گاهی فردی می تواند مدیریت یک تیم کوچک را به خوبی انجام دهد، زمانی که تیم کاری شما رشد می کند و افراد بیشتری را شما برای کسب و کار خود جذب می کنید، این فرد آمادگی کافی برای مدیریت و مسئولیت پذیری این حجم از کار را ندارد و موجب یک شکست برای شما خواهد شد.

اگر شرکت شما به سرعت درحال رشد است، شما باید با فرد مدیر شفاف و بدون رودربایستی باشید، مشخص کنید که در هر مرحله از رشد و آینده چه انتظاراتی دارید و آن شخص به عنوان مدیر باید بداند که اگر در مرحله ای از رشد قادر به مدیریت نیست شخص دیگری را برای رهبری انتخاب خواهید کرد.

ارشدیت را با رهبری اشتباه نگیرید

این دقیقا مخالف آن چیزی است که در بالا گفتیم. یعنی لزوما یکسال تجربه حضور در استارتاپ چند برابر تجربه افراد بیرون از آن ارزش ندارد. به ندرت تمامی افراد هسته ی اصلی یک استارتاپ از رهبران تشکیل شود، در تیم 10 تا 20 نفر ابتدای حتی بنیانگذارن نیز ممکن است 2 نفر رهبر باشند، و چند نفر به عنوان مدیران میانی و مابقی نیز زنبورهای کارگر هستند. در همین راستا نباید فکر کنید که شخصی چون در هسته ی اصلی استارتاپ بوده می تواند رهبر نیز باشد، اگر این افراد را شما به عنوان رهبر انتخاب کنید در ابتدا به خود آن شخص خیانت کرده اید، اگر شما می خواهید به این افراد لطف بکنید، آن ها را تشویق به فراگیری مهارت های جدید کنید تا ترقی کنند، و یا به صورت مادی آن ها را تشویق کنید.

همزمان چند رهبر را استخدام نکیند

از قدیم گفتن اگر آشپز دو تا بشه آش یا شور میشه یا بی نمک، حالا تصور کنید که در یک استارتاپ چندین مشاور که خود را متخصص می نامند داشته باشید، چه آشوبی به پا خواهد شد، زمانی که یک جلسه برگذار می شود هر یک از این مشاورها استدلال های ناتمام خود را می آورند و هیچ یک دیگری را قبول نخواهند داشت، در صورتی که تعداد کارکنان شما 20 نفر است در هر دور استخدام به یک نفر بسنده کنید.

حتی زمانی که بهترین و با تجربه ترین رهبر را استخدام کردید شخصی را از درون تیم که از ابتدای راه اندازی شرکت همراه شما بوده را درکنار این فرد قرار دهید تا با چم و خم کسب و کار شما سریع تر آشنا شود.

استخدام رهبران رشد دهنده به جای بزرگان صنعت

از نظر “Joe Procopio” بهتر است شخصی را استخدام کنید که در چندین حوزه فعالیت کرده باشد، و در استارتاپ های حوزه های مختلف موفق بوده باشد، چرا که شما به عنوان یک استارتاپ قرار است با کسب و کارهای سنتی و سیستم قدیمی رقابت کنید نه کپی برداری از آن ها، از این رو رهبرانی را استخدام کنید که توانای انجام چنین کاری را داشته باشند.

 

منبع: Builtin