ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد، با شخصی هم صحبت شده باشید که داستان های جالب و مهیجی از موفقیت هایش و توانایی های فردی خود تعریف می کند اما در اصل تمامی آن ها توهمی بیش نیست، این اشخاص ممکن است در مصاحبه ی کاری، کارفرمای آینده، شریک کاری شما و یا دوست شما باشد به هرحال شناسایی همچین افرادی کار آسانی نیست.

تصور کنید فردی مقابل شما نشسته و نقطه نظرات و تزهایی را مطرح می‌کند که بسیار هیجان انگیز به نظر می‌رسد و شما نمی‌دانید باید به این حرف‌ها توجه کرده و عمل کنید یا خیر. بعدا متوجه می‌شوید هر آنچه گفته بود فقط حرف‌های قشنگی بوده‌اند که اصلا واقعیت نداشته‌اند.

همراه شتاب دهنده بیزمش شوید تا 6 علامت متمایزکننده ای که در ادامه این مقاله آورده شده است و به شما کمک می کند این افراد را شناسایی کنید را با هم مرور کنیم.

اهمیت تلاش را کمرنگ می کنند

معمولا افرادی که به موفقیت های بزرگی در زندگی دست یافته اند به خوبی می دانند چه مقدار تلاش کرده اند و چه چیزی را پشت سر گذاشته اند، آن ها به خوبی می دانند که موفقیت یک شبه به دست نمی آید و سال ها تلاش صحیح در مسیر درست کرده اند و اندک اندک به موفقیت کنونی رسیده اند.

این افراد می توانند از پیروزی دیگران الهام گرفته چراکه به خوبی درک کرده اند که این افراد چه مقدار تلاش و کوشش برای موفقیت خود کرده اند

هر بار داستان متفاوتی می گویند

شاید این افراد در تلاش هستند با داستان های خود شما را متقاعد کنند که آن ها اشخاص موفقی هستند، اما وقتی اصل داستان را بررسی کنیم متوجه آن خواهیم شد که اصل ماجرا چیز دیگری است،آن ها یک بار با بزرگ نمایی داستان را تعریف می کنند و دفعه ی بعد داستان کاملا متفاوتی را بازگو می کنند.

افراد ساده لوحی هستند

جهل می تواند سعادت باشد، قبل از این که شخصی در اثر ردشدن ها و شکست ها بدبین شود، با خوشبینی ساده لوحانه ای قدم به بر میدارد، معمولا این افراد داستان های ضد و نقیضی را تعریف می کنند، به طوری که تعادلی میان نکات مثبت و منفی که می گویند وجود ندارد.

نظر دیگران را درمورد این افراد جویا شوید

شنیده اید دنیا جای کوچکی است، زمانی که میان دوستانتان در رابطه با این اشخاص حرف می زنید به خوبی گوش دهید که نظر دوستان شما نسبت به این فرد چیست؟ سوال کنید که به نظر آن ها ایده خوبی است که با این شخص وارد رابطه ی کاری شوید؟ احتمالا آن ها نیز تجربه مشابه ای داشته باشند، قبل از هر اقدامی برای آینده نسبت به آن مطمئن شوید.

شما را ناامید می کنند

این افراد آنچنان از موفقیت های خیالی خود می گویند که موجب می شوند شما احساس پوچی کنید، این احساس گاهی زمانی که این افراد در حال تعریف یک داستان هستند اتفاق بی افتد و گاهی پس از اتمام آن گفتگوی یک طرفه.

اگر با شخصی وارد مکالمه شدید و در حین مکالمه و یا پس از آن احساس خودکم بینی به شما دست داد، حتما آن را مورد ارزیابی قرار دهید بهتر است در همه شرایط، هویت مستقل خود را داشته باشید و با نظر و رفتار دیگران بالا و پایین نشوید، اگر چنین حالی را تجربه کردید به یاد داشته باشید که شاید تعمه چنین افرادی قرار گرفته اید.

به سابقه و گذشته آن ها توجه کنید

گذشته این افراد را بررسی کنید، توجه کنید که آیا با شما فروتنانه رفتار می کنند یا خیر، با بررسی سابقه و تجاربی که قبلا داشته اند همه چیز را روشن می کند، با بررسی گذشته کاری این افراد متوجه خواهید شد که داستان هایی که تعریف می کند چقدر به حقیقت نزدیک است، گاهی افراد بخاطر بدشانسی به موفقیت نرسیده اند اما اغلب اوقات ادعایشان توخالی می باشد.

کلام پایانی زمانی که شما با شخصی به گفتگو می پردازید به خوبی حرف های این شخص را مورد ارزیابی قرار دهید، گوش شنوا به کمک شما می آید تا با بررسی حرف های این افراد آن ها را شناخته و از هدر رفت انرژی و سرمایه ی خود جلوگیزی کنید.

 

منبع: Forbes