شاید بارها پیش آمده باشد که کلمه شتابدهنده را دیده یا از کسی شنیده­اید. اما درست و حسابی معنای آن را ندانید. در این مقاله به تعریف بزرگترین شتابدهنده های دنیا میپردازیم.

 

بزرگترین شتابدهنده ها کدامند

شتابدهنده درکل شرکت‌هایی هستند که ایده‌های جدید را مطالعه میکنند و روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. این شرکت‌ها به ایده‌پردازان و کارآفرینان کمک می‌کنند تا بتوانند با کمک آن‌ها ایده‌های خود را به مرحله اجرا درآورند. آن‌ها در ابتدا ایده‌ها را بررسی می‌کنند و از میان آن‌ها ایده‌های برگزیده را گلچین کرده و مورد حمایت قرار می‌دهند.

پس از انتخاب ایده برتر، شتابدهنده مبلغی را در اختیار استارتاپ قرار می‌دهد. استارتاپ به همراه تیم خود برای اثبات طرحش و به مرحله تجاری رساندن آن چند ماه زمان دارد. در عوض این کمک مالی که شتا‌دهنده به استارتاپ می‌کند، درصدی از سهام استارتاپ را نیز برمی‌دارد.

علاوه بر کمک مالی، شتابدهنده امکانات و حتی فضا در اختیار استارتاپ منتخب قرار می‌دهد. هم‌چنین مربیان و مشاوران حرفه‌ای نیز بر کار تیم‌ها نظارت می‌کنند و تجربیات خود را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.

بزرگترین شتابدهندهY Combinator

 شتابدهنده Y Combinator‎

یک شتابدهنده است که در کالیفرنیای آمریکا در سال 2005  با تعداد کمی کارمند شروع  به فعالیت کرد. به تازگی به امکانات خود نوشتن محتوا آنلاین را برای کارآفرینان فراهم کرده که این باعث شده صدر نشین لیست شتاب دهندگان شوند

یکی دیگر از ویژگی های که Y Combinator‎ از بقیه شتابدهنده ها متمایز میکند این است که خروجی استارتاپ های قدرتمندی مانند  Airbnb  و Stripe و Dropbox و Twitch داشته است.

امروزه Y Combinator‎  دارای اعتبار جهانی بینظیری است.بدون هیچ سختی ای سرمایه هایی برای کارآفرینان تامیین میکند.

بزرگترین شتابدهنده TechStars

 شتابدهنده Techstars

این شتاب دهنده یکی از بزرگترین شتابدهنده های جهان است. محور اصلی آنها آموزش نحوه مقابله با چالش های به وجود امده است .کاراموز های بسیار کمی میگیرد.(حدودا هر سال 4 کارآموز.)

این شتابدهنده مربیان بسیار عالی و قدرتمندی دارد که باعث میشود این استارتاپ از بقیه ی استارتاپ ها متمایز کند.برای هر کارآموز 12 هفته وقت میگذارند . یکی از بهترین خروجی‌های این استارتاپ ClassPass با ارزش امروزی ۵۵۰ میلیون دلار است

بزرگترین شتابدهنده 500-Startups

 شتابدهنده Startups 500

Startups 500 در سال 2010 در شهر کالیفرنیا راه اندازی شد. این شتابدهنده یکی از محبوبترین استاتاپ های جهان است. چون بدون اهمیت به ملیت کارآموز میگیرد.این استارتاپ با بیش از 75 کشور همکاری میکند.استارتاپ هایی که روی آنها سرمایه گذاری شده بیش از  2400 شرکت میباشد. پر قدرت ترین خروجی این شتاب دهنده، استارتاپ Twilio است که 2.5 میلیارد دالار قیمت دارد. هدف اصلی این شتابدهنده به گفته خودشان (کشف بااستعداترین کارآفرینان جهان) است.

بزرگترین شتابدهنده dreamit

 شتابدهنده Dreamit

شتابدهنده دریم ایت در سال 2008 در شهر پنسیلوانیا در کشور آمریکا شروع به فعالیت کرد. بهترین و مهمترین و بزرگترین شتابدهنده است.خروجی آن سایت فروش مسابقات ورزشی در آمریکا به نام  SeatGeek است که ارزش آن برابر با 200 میلیون دلار است.

Dreamit سه نوع برنامه متفاوت نظیر تکنولوژی شهری، تکنولوژی امنیتی و تکنولوژی سلامت دارد که  استارتاپ ها نسبت به نیاز حوزه کاری خود انتخاب میکنند و طول زمان این دوره 14 هفته می باشد.

بزرگترین شتابدهنده masschallenge

 شتابدهنده MassChallenge

MassChallenge در سال 2010 در ماساچوست فعالیت خود را آغاز کرد.این شتابدهنده از تیم بزرگ 175 نفری تشکیل شده . یکی از برجسته ترین خروجی های این شتابدهنده استارتاپی برند Localytics است که ارزش آن برابر با 60 میلیون دلار است.

 یکی از استارتاپ دوست ترین شتاب دهندگان است زیرا هر ساله به مبلغ 2 میلیون دلار به کسانی که میخواهند استارتاپی نوپا ایجاد کنند جایزه میدهد تا انگیزه ای برای آنها باشد. و یک ویژگی ک باعث میشود این شتاب دهنده از بقیه شتابدهندگان استارتاپی متمایز شود غیر انتفاعی بودن آن است.

بزرگترین شتابدهنده coplex

 شتابدهنده Coplex

شتابدهنده کابلکس به ایجاد بیش از 250 استارتاپ نرم افزاری کمک کرده. تیمی با تعداد 31 نفر دارد مهمترین و برجسته ترین خروجی این شتابدهنده Pluto TV است که در لس آنجلس مستقر است و به تازگی ارزش این استارتاپ به بیش از 140 میلیون دلار رسیده است.

دلیلی که باعث میشود این شتابدهنده از بقیه متمایز شود این است که فقط با بنیان گذارانی قرار داد می بندد که متخصص باشند تا در ایجاد شرکت های نرم افزاری موفق باشند.

 

نتیجه گیری

شما هم اگر میخواهید یک کسب و کار استارتاپی شروع کنید سعی کنید بزرگترین شتابدهنده را از نظر نیاز کاری خود انتخاب کنید و یکی از آنخا را حامی خود قرار دهید تا در کسب و کار خود موفق شوید.و اگر تجربه کاری با شتابدهنده هارا داشتید با ما درمیان بگذراید.