قبل از شروع هر بیزینسی باید توجیح پذیر بودن کسب و کار را از نظر اقتصادی بررسی کنید. با این کار عیار مناسبی از محصول و خدمات خود، صنعتی که در آن به فعالیت خواهید پرداخت، بازار هدف و میزان سرمایه مورد نیاز برای شروع پروژه بدست خواهید آورد. برای بررسی این موارد مراحلی را تهیه کرده‌ایم که با انجام هر مرحله اطلاعات مفیدی در زمینه توجیح پذیر بودن کسب و کار بدست خواهید آورد.

 

تجزیه و تحلیل امکان سنجی

قبل از تخصیص بودجه به پروژه پیشنهادی خود، باید از نظر اقتصادی تصمیم بگیرید که آیا این کار عملی است. برای تصمیم گیری در مورد توجیح‌پذیر بودن پروژه از نظر اقتصادی، باید نسبت به موارد زیر به درک صحیحی برسید:

  • محصول یا خدمات خود
  • صنعتی که در آن رقابت خواهید کرد
  • ماهیت بازار
  • مقدار سرمایه مورد نیاز برای شروع سرمایه گذاری.

برای این کار موارد زیر را انجام دهید:

 

ایمنی محصول

ایمنی محصول عامل مهمی در تعیین امکان‌پذیر بودن ایده شما در بازار است. اگر محصول شما هرگونه خطر بالقوه‌ای برای سلامتی کاربر ایجاد کند، و مهم نیست که چقدر این خطر کم باشد، باید در اول مرحله توسعه مشاوره حقوقی دریافت کنید.

اگر در ایمنی محصول شما مشکلاتی وجود داشته باشد، نه تنها در جذب سرمایه گذار مشکل خواهید داشت بلکه ممکن است از طریق قوانین و مقررات ملی و بین المللی مربوطه، استانداردهای صنعت و هزینه‌های گزاف بیمه، مشکلات بزرگی را تجربه کنید.

 

شکاف بازار

یافتن و پر کردن شکافی که قابلیت رشد در آینده بازار را دارا باشد، کلید موفقیت محصولات و خدمات جدید شما است. محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید باید منحصر به فرد باشند. مشکل موجود یا احتمالی در آینده را شناسایی و آن را برطرف کنید و در مشتریان خود انگیزه‌ای ایجاد کنید تا به محصولات شما روی بیاورند. برای ایجاد انگیزه می‌توان بر روی کیفیت، قیمت و پیشرفت محصولات سرمایه‌گذاری کرد. رقبا مستقیم یا غیرمستقیم در بازار هدف خود را شناسایی کنید، و نوآوری یا محصول شما از نظر عملکرد، دوام ، ظاهر و قیمت با محصولات آن‌ها قابل قیاس باشد.

 

زمان تحقیق و توسعه کوتاه باشد

اکثر سرمایه گذاران به دنبال پروژهایی با بازدهی نسبتاً کوتاه مدت برای سرمایه گذاری هستند (یعنی 12 ماه تا 3 سال). بنابراین جدول زمانی تحقیق و توسعه خود را تا حد امکان کوتاه نگه دارید. برای بازه‌‌های زمانی طولانی مدت می توان با دادن وعده بازده با سود بالا سرمایه گذاران را به سرماه‌گذاری در زمان‌های میان مدت و بلند مدت مجاب کرد.

 

تحقیق و توسعه را ساده نگه دارید

مشکلات فنی باید در مراحل اولیه در نظر گرفته شوند. آنچه را که از قالب و طرح کامل شده محصول یا خدمات خود انتظار دارید، تجسم کنید و به آن جزئیات بدهید. برآورد هزینه‌های تولید به شما کمک می‌کند تا بتوان تعیین کرد که آیا تولید وفروش محصول برای شما سودآوری دارد یا ندارد.

 

وابستگی به سایر محصولات

اگر ایده شما به ارتباط با محصولات یا سیستم‌های دیگری وابسته باشد (به عنوان مثال سخت افزاری را در نظر بگیرید که برای هدایت آن به یک نرم افزار نیاز است)، می‌تواند بر قابلیت بازاریابی یا توجیح پذیر بودن فنی آن تأثیر بگذارد. عدم موفقیت در بازار، فشارهای رقابتی یا تحولات غیر منتظره در آن محصولات یا سیستم ها ممکن است روش‌های بازاریابی شما را به کلی نابود کند.

 

استفاده مشتری

مطمئن شوید ایده شما می‌تواند به محصول یا خدمات قابل استفاده و کاربرپسندی تبدیل شود. پیچیدگی‌هایی فنی یا محدودیت‌های هزینه‌ای می‌تواند مانع ساخت و فروش محصول به روشی که برای استفاده در نظر گرفته شده است شود. هدف شما باید تولید محصول یا خدمات کاربردی باشد و تولید آن به گونه‌ای انجام گیرد که برای مصرف کننده جذاب به نظر برسد.

 

فشار رقابت

فشارهای رقابتی از عمده دلایل عدم موفقیت محصولات یا خدمات جدید هستند. شرکت‌های پیشرو مستقر در بازار این توانایی را دارند که از طریق استراتژی‌های قیمت‌گذاری و تبلیغات، فشار مالی گسترده‌ای را بر روی تازه واردان محصول وارد کنند. اگر تمایل به رقابت در فضای بازار جدید را ندارید، همچنان گزینه لایسنس دار کردن یا فروش کامل فناوری خود به شرکت‌های پیشرو در بازار را دارید.

 

رشد و ثبات صنعت

مطالعه امکان سنجی شما باید بخشهای بازار هدف را که در حال کوچک شدن هستند، یا  در معرض عوامل اقتصادی یا محیطی قرار دارند را از نزدیک تجزیه و تحلیل کند. سعی کنید شرایط اقتصادی و روندهای رشد موجود در بازاری که محصول یا اختراع شما به فروش می رسد را شناسایی کنید.

 

موانع تجارت

مقررات و استانداردها از محصولی به محصول دیگر و در بین بازارهای بین المللی به طور قابل توجهی متفاوت است. حتی ممکن هست در کشوری تغییرات در سطح ایالتی یا محلی وجود داشته باشد. اگر موانع احتمالی وجود دارند که ممکن است توزیع محصول یا ایده شما را در بازار هدف محدود کنند، باید تأثیر این موانع را در امور تجاری خود بررسی کنید. ممکن است استراتژی‌هایی برای به حداقل رساندن چنین موانعی وجود داشته باشد، اما هزینه یا سختی‌های موجود در این کار ممکن است از نظر تجاری قابل توجیح پذیر نباشند.

 

حمایت از مالکیت معنوی

حفاظت از مالکیت معنوی باید از زمان ایده پردازی مورد توجه قرار گیرد. برای این کار باید از کارشناسان داخلی سازمان خود در زمینه مالکیت معنوی یا یک وکیل با صلاحیت مناسب مشاوره بگیرید یا و حق ثبت اختراع برای محصول خود دریافت کنید.

 

قیمت گذاری محصول یا خدمات جدید

قیمت خرده فروشی محصول یا خدمات نهایی و اندازه بازار به همراه قدرت خرید و تمایل به خرید با این قیمت، دو مورد از مهمترین جنبه‌های توجیح پذیر بودن کسب و کارها هستند. اگر قادر به فروش کافی محصول یا خدمات خود به مصرف کننده نهایی با قیمتی که هزینه های تولید، بازاریابی و توزیع را پوشش بدهد، نیستید، باید به شکل اساسی در این باره تصمیم گیری کنید.

 

پتانسیل صادرات

اندازه محدود بازار ایران و جذابیت ارزهای خارجی و بازارهای گسترده بین المللی، به این معنا است که باید توجه جدی به توانایی و صادرات تجارت خود داشته باشید. محدود کردن محصول یا خدمات خود به بازار ایران ممکن است امکان رشد تجارت و توانایی جذب سرمایه مخاطره آمیز را محدود کند.

 

چرخه عمر محصول یا خدمات مورد انتظار

از طریق مطالعه امکان سنجی بازار مخشص کنید که چرخه عمر محصول یا خدمات شما چه مدت طول می‌کشد. ایده هایی با چرخه‌های عمر کوتاه مدت (یعنی کمتر از 6-10 سال) ممکن است در جذب سرمایه‌ از سرمایه گذاران مشکل داشته باشند. شما باید ثابت کنید که طیف گسترده‌ای از بازار خواهان خدمات و محصولات شما هستند، یا توانایی به روزرسانی و تکرار طراحی محصول که طول عمر آن را تضمین کند، از خود نشان دهید. پتانسیل ارائه چندین طرح با قیمت‌های مختلف می‌تواند به موفقیت بازاریابی کمک کند.

 

برنامه‌های توزیع

توزیع فیزیکی یک محصول یا عرضه خدمات، به یک استراتژی بازاریابی و توزیع با بودجه کاملاً برنامه ریزی شده نیاز دار ، خصوصاً اگر در سطح بین المللی بازاریابی می‌کنید. برای محصولات، این برنامه معمولاً شامل ایجاد سیستم نمایندگی‌ها و توزیع کنندگان برای فروش و ارسال محصولات به مصرف کننده نهایی است. اگر تیم مدیریت شما فاقد تجربه فروش در بازار هدف است، پیچیدگی‌ها و هزینه ایجاد و نظارت بر یک سیستم توزیع ممکن است شما را وادار کند که استراتژی‌های بازاریابی جایگزین از جمله مجوز گرفتن، واگذاری یا مشارکت با شرکت دیگری را در نظر بگیرید.

 

جریان درآمد بلند مدت

عمر هر دسته از محصولات محدود است. به عنوان مثال، نرم افزارها معمولاً دارای چرخه عمر کوتاهی هستند مگر اینکه برای پاسخگویی به رقابت، بروزرسانی شوند. بنابراین، مطالعه امکان سنجی شما باید ارزیابی کند که چه مدت محصول یا اختراع شما قبل از جایگزینی، زائد شدن یا سقوط در رقابت انتظار دارد که در بازار باقی بماند.

 

الزامات سرمایه در گردش

هنگامی که مطالعه امکان سنجی شما به پایان رسید و از مالکیت معنوی حفاظت شد، زمان آن فرا رسیده است که ایده خود را برای مرحله بعدی بررسی کنید. این مرحله شامل شناسایی منابع (نقدی، انسانی و فنی) است که برای استفاده از فناوری شما از طریق مرحله قبل از راه اندازی یا اثبات مفهوم مورد نیاز است. این کار شامل تصمیم گیری در مورد یک ساختار تجاری برای کسب و کار خود و تهیه یک طرح کسب و کار مقدماتی برای شناسایی نیازهای سرمایه اولیه است.

 

تیم مناسب داشته باشید

توانایی گردآوری یک تیم باتجربه و توانمند، از جمله تیم فنی و کارکنان فروش و مدیریت، رمز موفقیت بیشتر فعالیت‌های شرکت شما خواهد بود. عوامل محیطی یا فقدان مهارت‌های مدیریت منابع انسانی می‌تواند مانع عمده‌ای برای یافتن و نگهداری نیروهای مناسب برای کسب و کار شما باشد.

 

ایجاد درآمدزایی

در مراحل اولیه فرآیند تجاری سازی، باید به این موضوع فکر کنید که ایده شما چگونه درآمد کسب خواهد کرد. آیا فناوری خود را تولید، لایسنس یا به فروش خواهید رساند؟ هر یک از اینها به ساختارهای مختلف تجاری و سطوح سرمایه گذاری در توسعه و بازاریابی نیاز دارند.

 

نتیجه‌گیری

برای موفقیت یک کسب و کار باید به اصول مشخصی پایبند بود. یکی از این اصول بررسی توجیح اقتصادی کسب و کار است. با خواندن این مقاله انتظار می‌رود با نحوه بررسی توجیح پذیر بودن کسب و کارها و اهمیت آن آشنا شده باشید. اگر ایده یا تجربه‌ای در این زمینه دارید لطفا آن را در کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.