[vc_row][vc_column][vc_column_text]همراه بیزمش در بیزمگ شوید تا یکی دیگر از اخبار دنیای کسب و کار را با هم مرور کنیم.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت در جلسه 132 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور که روز سه شنبه 20 خرداد در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شده بود ضمن ارائه گزارشی از خدمات این صندوق به اکوسیستم نوآوری کشور، گفت: از ابتدای استقرار تیم مدیریتی جدید در صندوق، چند ملاحظه وجود داشت که مهمترین آن تبدیل شدن صندوق به یک نهاد سرویس دهنده مالی بود و مقرر شد تا سیاست‌گذاری و هدایت کلی اکوسیستم به نهادهای بالادستی مانند وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات واگذار شود تا اولویت‌ها را مشخص کنند و ما تنها تامین کننده مالی باشیم.

با این شیوه بسیاری از مشکلات صندوق برطرف شد چون مرجعیت سیاست‌گذاری در کنار تامین مالی برای صندوق تناقضاتی را ایجاد کرده بود.
وی ادامه داد: باید بپذیریم که یک نهاد مالی، مدل‌های مالی را نیز تعیین می‌کند. تلقی می‌شد که صندوق باید برای کارهای نوآورانه بدون دریافت وثیقه، تسهیلات ارائه کند در حالی که امور مالی باید از شیوه‌های خود استفاده کرده و پیش برود، به همین دلیل برای سرویس‌ها، وثیقه متناسب نیز ایجاد شد.

دکتر وحدت در مورد دیگر رویکردهای صندوق نوآوری و شکوفایی در ارائه خدمات به اکوسیستم نوآوری کشور خاطرنشان کرد: حمایتهای صندوق صرفا نباید در قالب ارائه پول باشد، بر این اساس حمایت مشاوره‌ای و مدیریتی نیز در سبد خدمات صندوق قرار گرفته است. در کل رویکرد ما فعالانه بود به این معنی که به دنبال کار رفتیم و این مسئله منجر به همکاری‌های خوبی با وزارت علوم، پارک‌های علم و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نهادهای دیگر شد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه بخشی از رویکردهای اصلی دور جدید مدیریتی در این صندوق را عدم تصدی‌گری، کمک به ارتقاء توان مدیریتی شرکت‌ها و توسعه کمی و کیفی اداره خدمات صندوق عنوان کرد و گفت: ما در چرخه عمر تبدیل یک ایده به محصول تا دریافت سهمی از بازار، با شرکت‌ها همراه هستیم، به طوری که ما از زمانی که ایده شکل می‌گیرد تا تبدیل شدن به شرکت دانش بنیان از شرکت‌ها حمایت کرده تا نمونه قابل ارائه ساخته و قابلیت ارائه به بازار داشته باشد و در نهایت به تولید انبوه این محصول کمک می‌کنیم. در این راستا تسهیلات لازم برای توسعه خط تولید، سرمایه در گردش و تولید محصول ارائه می‌شود و در خرید محصول دانش بنیان نیز تسهیلات لیزینگ را برای خریداران طراحی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: برای تقویت بنیه شرکت‌های دانش بنیان و فناور برای اشتغالزایی و اخذ ضمانت‌نامه برای انجام معاملات و اجاره محل کار نیز خدماتی در صندوق ارائه می‌شود که در قالب چهار خدمت تسهیلات و وام، توانمندسازی، ضمانت‌نامه و خدمات بلاعوض ارائه می‌شود. در واقع تلاش کرده‌ایم که صندوق به عنوان سرویس دهنده خدمات متنوع مالی به شرکت‌های دانش بنیان در طول عمر شرکت‌ها، همراه آنها باشد.

دکتر وحدت در مورد تسهیلات اعطا شده در دوره مدیریتی جدید گفت: بیش از 3.8 برابر کل سنوات گذشته در دوره جدید تسهیلات ارائه شده است که این تسهیلات به صورت مستقیم، از طریق خط اعتباری ما با صندوق‌های پژوهش و فناوری و از طریق شبکه بانکی با اهرم قرار دادن منابع صندوق در نزد بانک‌ها پرداخت شده است. در سال 98 به تنهایی بیش از 2800 میلیارد تومان و در سال 99 با وجود شرایط کرونا تاکنون 509 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت شده است.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی بکارگیری سایر بازیگران اکوسیستم نوآوری و برون‌سپاری خدمات را از جمله سیاست‌های راهبردی این صندوق عنوان کرد و گفت: صندوق‌های پژوهش و فناوری، نهادهای مالی غیر دولتی هستند که حداکثر 49 درصد از سهام آن به دانشگاه‌ها، پارک‌ها یا نهادهایی از این دست اختصاص دارد که در سراسر کشور و استان‌های مختلف پراکنده هستند. در کارگروهی که ریاست آن بر عهده وزیر علوم است عملکرد صندوق‌های پژوهش و فناوری نظارت و ارزیابی می‌شود. به عبارت دیگر با استفاده از توان این صندوق‌ها بخش مهمی از فعالیت‌ها برون‌سپاری شده و باعث کاهش زمان رسیدگی به طرح‌ها و جلب رضایت شرکت‌ها شده است.

وی ادامه داد: تقاضاهای کمتر شرکت‌های دانش بنیان را به صندوق‌های پژوهش و فناوری و تقاضاهایی با عدد بالاتر را به بانک‌ها ارجاع می‌دهیم و منابع مالی پروژه‌های خاص‌تر نیز با استفاده از منابع داخلی صندوق تامین می‌شود. در این زمینه مدلی طراحی کرده‌ایم که ارائه تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان برای بانک‌ها جذاب باشد و در این اکوسیستم همکاری داشته باشند. جامعه اکوسیستم نوآوری در بازپرداخت تسهیلات بسیار قابل اعتماد است.

دکتر وحدت در مورد توزیع خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی در سطح کشور نیز تاکید کرد: تلاش کردیم تا در مناطق کمتر برخوردار مانند استان ایلام و سیستان و بلوچستان بتوانیم ضریب نفوذ خود را افزایش دهیم تا شرکت‌های دانش بنیان و فناور از خدمات ما محروم نمانند؛ بر این اساس میزان رشد این مناطق نسبت به سایر استان‌ها نیز قابل ملاحظه بوده است.
وی با تاکید بر استراتژی صندوق نوآوری و شکوفایی در حمایت از فناوری‌های رو به آینده گفت: مبنای اولویت نقشه جامع علمی کشور که موضوعاتی چون هوافضا، نانو و فناوری اطلاعات بود را به عنوان اولویت الف قرار داده‌ایم و بسیاری از طرح‌های حمایت شده نیز در این حوزه‌ها بوده‌اند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، خدمت سرمایه‌گذاری در صندوق را یک روش مترقی عنوان کرد و گفت: ما در سرمایه‌گذاری با نسبت یک به چهار در کنار طرح‌های پژوهشی هستیم و به جذب سایر صاحبان سرمایه مانند سرمایه‌گذارهای خصوصی و صندوق‌های جسورانه بورسی به این اکوسیستم کمک می‌کنیم. این یک سرویس جدید است زیرا در گذشته صندوق به صورت مستقیم در طرح‌ها سرمایه‌گذاری می‌کرد. در روش‌ جدید با کمک صندوق‌های پژوهش و فناوری در صورت تامین 20 درصدی آنها، ما 80 درصد باقی را تامین می‌کنیم.

دکتر وحدت ادامه داد: در سال جاری سرویس سرمایه‌گذاری صندوق به سرویس اصلی مبدل خواهد شد و بخش زیادی از تامین مالی‌ ما از این طریق انجام خواهد شد، یعنی بدون دخالت نهاد حاکمیتی روی موضوعات و اعتماد به آورده بخش خصوصی، صندوق تنها هم‌سرمایه گذاری انجام خواهد داد.

وی، خدمت جدید کمک هزینه تحقیق و توسعه (گرنت) را تشریح کرد و گفت: در همکاری با دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری را به هاب توانمندسازی استان‌ها تبدیل کردیم. هسته‌های پژوهشی دانشگاه‌ها بکار گرفته می‌شوند تا نیازهای تحقیقاتی شرکت‌های دانش بنیان برطرف شود. هدف گرنت تحریک هسته‌های پژوهشی و دانشگاهی است به طوری که تحقیق و توسعه برای شرکت‌ها لیزینگ می‌شود و قصد داریم تا هسته‌های پژوهشی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی را به شرکت‌های دانش بنیان نزدیک کنیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان خدمات ارائه شده این صندوق در زمینه مقابله با شیوع ویروس کرونا در کشور را تشریح کرد و گفت: کرونا یکی از موضوعاتی بود که صندوق در دو محور به آن ورود کرد؛ در ابتدا تامین مالی تولید تجهیزات پزشکی و اقلام پرمصرف برای شرکت‌ها را انجام دادیم و به بیش از 70 طرح از 18 استان تسهیلات پرداخت شد. بخش دیگر خدمات صندوق در این عرصه مربوط به شرکت‌هایی بود که در اثر مواجهه با کرونا زیان دیده بودند و بعد از انجام بررسی‌ها به درخواست تسهیلات بیش از 80 درصد شرکت‌های متقاضی پاسخ داده شد.

 

منبع: صندوق نوآوری و شکوفایی[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]