[vc_row][vc_column][vc_column_text]

یکی از موضوعاتی که امروزه دغدغه‌ی بیشتر مدیران کسب و کارهاست، به‌وجود آوردن فرهنگ کار تیمی و گروهی در کسب و کار است.اگر اهمیت کار تیمی و گروهی در سازمانی به‌درستی درک شود اتفاقات و پیشرفت‌های بسیار خوبی در آن شرکت رخ می‌دهد که می‌تواند منجر به افزایش فروش و اعتبار آن مجموعه و برند گردد.البته به‌وجود آوردن فضایی که منجر به کارتیمی و گروهی شود کار چندان آسانی نیست اما اگر بتوانید مطالب گفته شده در این مقاله را به‌درستی انجام دهید، می‌توانید کار تیمی را نهادینه کنید و نگران بسیاری از کارها نباشید زیرا به‌شکل خودکار انجام خواهند شد.

امروزه با پیشرفت دنیای تکنولوژی و پیچیده‌تر شدن فعالیت‌های سازمانی، اهمیت کار فردی کم‌رنگ شده است و اهمیت کارهای گروهی رو به افزایش است . درحقیقت شرکت‌های بزرگ و بروز دنیا مانند اپل، سامسونگ، مک‌دونالد و دیگر سازمان‌های بزرگ از سال‌ها پیش دریافتند.کارهای تیمی می‌تواند نتایج بسیار درخشانی را در یک سازمان و کسب و کار ایجاد کند که انجام آن توسط یک فرد، کار و هدفی غیرممکن است. از همان سال‌ها تیم‌های توسعه و تحقیقی شکل گرفت تا این شرکت‌ها بتوانند فرهنگ کار تیمی را در شرکت خود ایجاد کنند. البته به‌خاطر داشته باشید که ایجاد فرهنگ کارتیمی در یک کسب و کار امری زمان‌بر است.پس اگر به‌تازگی یک برند یا کسب و کار را پایه‌گذاری کرده‌اید و می‌خواهید به‌صورت اصولی فرهنگ کار تیمی را در کسب و کارتان ایجاد کنید می‌توانید از مشاوران بیزمش کمک بگیرید.

 

تفاوت تیم و گروه و تعریف کار تیمی و گروهی

متاسفانه بسیاری از افراد و حتی مدیران برخی کسب و کارها تفاوت بین تیم و گروه را نمی‌دانند و به همین‌ خاطر مشکلات و ضررهای زیادی به کسب و کارشان وارد می‌شود. بیشتر ما زمانی‌که دور هم جمع می‌شویم و کارهای خاصی را انجام می‌دهیم نام خود را تیم می‌گذاریم .درحالیکه اگر به دنبال هدفی خاص و مشخص نباشیم، صرفا یک گروه هستیم و نه یک تیم. تفاوت‌های زیادی بین یک تیم و گروه وجود دارد.

در واقع تیم به مجموعه افراد هم‌فکری گفته می‌شود که با تمرکز کردن بر یک هدف و ارزشی یکسان برای رسیدن به آن هدف تلاش می‌کنند، اما در مقابل گروه به افرادی گفته می‌شود که اساسا بیشتر از دو نفر هستند اما الزاما هدف و ارزش خاصی را دنبال نمی‌کنند. همچنین در کار گروهی و تیمی غیبت هر از اعضای تیم باعث می‌شود تا هدف نهایی تیم دچار مشکل و نوسان شود که البته در گروه این‌طور نیست و اعضای گروه شخصیت مستقل‌تری نسبت به یک تیم دارند.

 

شش اصل کار تیمی در سازمان‌ها و شرکت‌ها

پژوهش‌گران شش اصل مقدماتی و لازم را برای شروع هر کار گروهی ضروری می‌دانند و اعتقاد دارند اگر هر مجموعه‌ای که خود را تیم می‌داند این ویژگی‌ها‌ را نداشته باشد نمی‌تواند به هدف و ارزش دلخواه خود برسد. این ۶ اصل از جمله عوامل موثر در موفقیت کار تیمی است.

 

تعداد افراد کم (حداکثر ۱۲ نفر)

 

ماموریت یکسان

 

وجود مهارت‌های مکمل

 

اهداف یکسان و واضح

 

توافق در رویکرد یکسان و مشترک کار

 

پاسخ‌گویی متقابل

 

کار تیمی و گروهی در کسب و کارهای ایرانی

دلایل زیادی وجود دارد که شما باید کار تیمی را در سازمان خود نهادینه کنید. البته ممکن است روزهای اول کمی دچار سختی و کند پیش رفتن کارها بشوید اما پس از یک زمان معقول انجام همه‌ی کارها و خدمات بهبود پیدا می‌کند و سازمان پیشرفت‌های چشمگیری می‌یابد.ممکن است برای شروع کارتیمی در یک کسب و کار ایرانی با مشکلاتی مواجه باشید که در دیگر کشورها کمتر به‌وجود می‌آید و ریشه در فرهنگ کشورمان دارد.

البته باید در نظر داشته باشید که در سال‌های اخیر سازمان‌های بزرگی مانند دیجی‌کالا به‌خوبی توانسته‌اند این فرهنگ را در بین کارمندان کسب و کارشان ایجاد کنند.پس سعی کنید فرهنگ کار تیمی را در سازمان و کسب و کارتان ایجاد کنید تا معجره‌ی کار گروهی و تیمی را احساس کنید. 3 دلیل برای اینکه کار تیمی را در کسب و کار خود ایجاد کنید.

۳ مورد از مهم‌ترین موضوعاتی که می‌‌تواند دلیل خوبی برای راه‌اندازی فرهنگ کارتیمی در سازمان شما باشد را به‌صورت دقیق بررسی کرده‌ایم و برای هر کدام مثال‌هایی آورده‌ایم تا بتوانید بهتر مسئله کار گروهی و تیمی را درک کنید. ۳ نکته‌ی زیر از جمله عوامل موثر در موفقیت کار تیمی است.

داشتن تیم، مزیت رقابتی کسب و کارها در آینده

برای بهتر درک کردن این موضوع به سوال زیر فکر کنید.

 

به‌ نظر شما علت موفقیت کسب و کارها در کشوری مانند چین چه موضوعی است؟

 

1-نیروی کار ارزان!!

حقیقت آن است که نیروی کار ارزان به‌تنهایی نمی‌تواند یک کسب و کار را به موفقیت برساند. بلکه رهبران یک کسب و کار می‌بایست به کمک مدیریت و کار تیمی و گروهی از مزیت‌های موجود در کشور خود به‌خوبی استفاده کند. برای مثال بسیاری از کشور‌هایی که اقتصادشان وضعیت خوبی ندارد اگر خدمات و محصولات‌شان را به دلار و یا یورو به فروش برسانند می‌تواند چندین برابر رشد کنند. اما در همین کشور ایران که ریال ارزش بسیار کمی در برابر ارزهای خارجی مانند دلار و یورو دارد، چند کسب و کار را می‌شناسید که از این مزیت استفاده کند؟

 

نیروی کار در چین!

پس در چین هم نیروی کار ارزان به‌تنهایی چنین بازار خوبی را برای رشد کسب و کارها به‌وجود نیاورده است. در واقع کشور چین توانسته هنر مدیریت و کار گروهی در نیروهای کار را به‌خوبی ایجاد کند و به بهترین شکل از آن استفاده کند. هماهنگی بی‌نظیر بین قسمت‌های مختلف سازمان‌های کشور چین به‌خاطر تیم‌سازی اصولی‌ است که از سال‌ها پیش در این کشور برنامه‌ریزی و پیاده شده است. انجام کار گروهی و تیمی در یک سازمان می‌تواند مزیتی باشد که دانشمدان معتقدند جدی‌ترین مزیت کسب و کار‌های یک سازمان در سال‌های آینده است.

در انتهای قرن ۲۰ یک تحقیق معتبر در سازمان‌ها و کسب و کارهای آمریکا انجام شد که حاکی از آن بود که کسب و کارهایی که تیم سازی و کار گروهی بهتری در شرکت خود داشته‌اند پیشرفت سریع‌تر و بیش‌تری نسبت به دیگر شرکت‌ها دارند. شرکت اپل در سال ۲۰۱۵ احساس کرد که رقیبان روی بهبود عملکردهای دوربین سرمایه‌گذاری کرده‌اند و در آینده ممکن است دوربین تلفن‌های هوشمندش از رقیبان عقب بیافتد.بیزمش

برای همین یک تیم ۵۰۰ نفره از بهترین متخصصان گردآوری کرد تا بتواند عملکرد دوربین‌هایش را بهبود دهد. اهمیت دادن به کار تیمی و تیم‌سازی در این سال‌ها بیش‌تر از هر زمان دیگری شده است و این موضوع بخاطر آن است که شرکت‌ها دریافته‌اند که با کارتیمی می‌توانند هزینه‌های خود را به حداقل برسانند.

جالب است بدانید در سال ۲۰۲۰ بازده‌ی تولید نسبت به سال ۲۰۱۲ در کشورهای توسعه یافته ۲ برابر شده است .

درصورتی که تعداد کارکنان بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یافته است. اگر کار تیمی به‌درستی و طبق اصول در یک سازمان انجام گیرد نیازی به تعدادی از کارمندان نمی‌باشد و در نتیجه هزینه‌های شرکت کاهش چشم‌گیری پیدا می‌کند.بیزمش

 

۲ـ افزایش بازده کارکنان و رضایت شغلی بیشتر به کمک کار تیمی

اگر مدیر و یا رهبر یک سازمان و یا کسب و کار هستید احتمالا با این موضوع مواجه شدید که بعضی کارمندان شما با علاقه‌ی تمام و انگیزه‌ی کافی تلاش نمی‌کنند. شاید علت‌های مختلفی را برای این موضوع در نظر گرفته باشید .اما پژوهش‌گران حوزه‌ی کسب و کار معتقدند نبود هدف و عدم وجود فرهنگ کار گروهی و تیمی در یک سازمان می‌تواند به کم شدن بازده‌ی کارمندان و نارضایتی شغلی آنان بیانجامد.

این‌که کارمندان شما هدف و غایت کسب و کار شما را نمی‌دانند و صرفا هر روز یک‌سری وظایف را انجام می‌دهند، پس از مدتی آنان را نسبت به شغل‌شان بی‌رغبت می‌کند. کارمندان شما باید در جریان بسیاری از تصمیمات کسب و کار و سازمان باشند تا بتوانند برای آن هدف تلاش کنند و احساس یک‌نواختی نداشته و درجا زدن نداشته باشند. کارتیمی می‌تواند کمک شایانی به افزایش بازده کارمندان شما داشته باشد.

 

۳ـ نقش کار تیمی در پرورش استعداد

طبق گفته‌ی یکی از فیلسوف‌های بزرگ اگر به یک شخص فقط یک‌سری کارها و وظایف روزمره بدهید و سر ماه هم حقوقی مشخص به او بدهید او را دچار زندگی ماشینی کرده‌اید که بعد از مدتی قدرت خلاقیت در او کشته می‌شود. زندگی ماشینی می‌تواند موجب شود تا شخص نتواند مانند یک انسان فکر کند و هیچ خلاقیتی در حل مشکلات از او نخواهید دید. اما اگر افراد یک سازمان در مجموعه‌ای به اسم تیم قرار بگیرند سعی می‌کنند مشکلات را حل کنند و در مسیر حل مشکلات از هم‌دیگر کمک می‌گیرند.

شاید در ابتدای کار باورش سخت باشد اما اگر اصول تیم‌سازی به‌درستی پایه‌گذاری شود تمام افراد یک سازمان، خود را در برابر کسب و کار مسئول می‌دانند. آن‌ها تلاش می‌کنند تا سازمان را به‌جلو ببرند و مشکلات سازمان را یکی پس از دیگری حل کنند. درچنین شرایطی مدیر و رهبر کسب و کار فقط نقش نظارت و ارزیابی بر واحدهای مختلف را دارد.

 

پیش‌بینی موفقیت یا عدم موفقیت کار گروهی

همه‌ی ما می‌دانیم که امروزه امکان شناخت افراد و ویژگی‌های شخصیتی آنان به کمک تست‌های مختلف وجود دارد. تست‌های هالند، Rorschach ،Belbin  و MBTI از معروف‌ترین این تست‌ها هستند. البته تست‌های هوش(IQ) و هوش عاطفی(EI) نیز برای بررسی دقیق‌تر شخصیت افراد وجود دارد. اما مشکل اینجاست که این تست‌ها درکی از میزان پیشرفت و همچنین پرورش استعدادهای مدیریتی و کارهای تیمی(گروهی) به ما نمی‌دهد.

برای همین منظور در شرکت‌های بزرگ خارجی تست معروفی استفاده می‌شود که به تست بلبین معروف شده است. بلبین دانشمند و پژوهش‌گری بود که در دهه‌ی ۷۰ میلادی در کالج مدیریت هنلی تحقیقات در مورد کار تیمی و گروهی را آغاز کرد.وی سعی داشت روش و راهکاری برای پیش بینی موفقیت کارهای گروهی و تیمی ابداع کند که درنهایت موفق به طراحی این تست شد.جالب است بدانید غول‌های بزرگ خارجی برای استخدام افراد از این تست استفاده می‌کنند. این موضوع اهمیت تست بلبین را نشان می‌دهد. بلبین نقش‌های افراد در یک کار تیمی و گروهی را به چند دسته‌بندی مختلف تقسیم کرد. خصوصیات شخصیتی افراد عضو تیمهای موفق از نظر بلبین:

 

ایده پرداز

 

هماهنگ کننده

 

نشانگر و ارزیاب

 

مستقر کننده

 

کامل کننده

 

متخصص

 

منابع : drways

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]